1998 Portugali pavijon, Projekte

1998 Portugali pavijon

Pavijon tė pėrbėhet nga dy fusha ekspozitė, njė strehim kryesore ekspozita, e dytė tė siguruar njė hapėsirė tė lirė nė natyrė pėr kombėtare tregon. Mė portreti funksion tė pavijon megjithatė, ėshtė njė hollė, gjarpėruar konkrete vela e cila krijon njė kulm mbi ceremonial qendėr tregtare.

Continue Reading

2006 Anyang pavijon

2006 Anyang pavijon

Njė qytet i vogėl 300.000 banorė kishte nisur njė projekt pėr njė kompleks kulturor drejtė pėrpara njė park natyror, nė mesin e tė bukur wedged male. Njė pavijon ishte shumė i nevojshėm si njė komplementare, por element qendror. Alvaro Siza emri u pėrmend dhe ishte pėrgjigjur ftesės, personalisht, nė Porto.

Continue Reading

Serpentinė Galeria 2005, Projekte

2005 serpentinė Galeria

"Njė pavijon zakonisht ėshtė njė ndėrtesė e izoluar, por me kėtė faqe ne ndjeheshin ne duhet tė mbajė njė marrėdhėnie me tė dhe galeria e pemėve, dhe kėto gjėra ishin fillimin e idesė," shpjegon Siza. "Nė frontin e shtėpisė janė dy gjysma hedges formimin e njė elips. Kjo na dha sugjerimin pėr tė bėrė njė gjarpėruar sipėrfaqe pėr tė kompletuar elips.

Continue Reading

1997 Serralves Muzeu, Projekte

1997 Serralves Muzeu i Artit

serralves3Rua D. Joćo de Castro 210 Portugali Porto Alvaro Siza 1997 Muzeu i ri i artit ėshtė nė Quinta de Serralves, njė pronė qė pėrbėhen nga njė shtėpi tė madhe tė rrethuara nga kopshte, pyje dhe livadhe, komisionuar nė vitin 1930 pėr tė shėrbyer si njė vendbanim privat dhe pėrdorur mė vonė si njė ekspozitė hapėsirė.

Continue Reading

1963 Boa Nova ēaj House

1963 Boa Nova ēaj House

Shiko Hartėn mė tė madh Rua Boa Nova - Matosinhos 4450-705 MATOSINHOS Leēa da Palmeira Portugali Alvaro Siza 1963 i Boa Nova ēaj Dhoma u hartua pas njė konkurrencė tė mbajtur nė 1956 nga kėshilli i qytetit tė portugeze dhe fituan nga arkitekti Fernando Tavora. Pas zgjedhjes sė njė vend nė cliffs e Matosinhos bregdet, Tavora kthyer e projektit mbi bashkėpunėtor tė tij, [...]

Continue Reading

Siza tij dhe Style

Mendimet e tij mbi Style

Dėrguar mė 25 Maj 2009

Do tė doja tė fillojnė diskutimin tim tė portugalisht arkitekt Alvaro Siza punėn e parė nė shqyrtim nga disa tekste shpesh tė pėrmendura nė diskutimet e tij projekte: njė nga Siza vetė, njė kėshilltar i tij nga Fernando Tavora Continue Reading

Komente (0)

Ēmime

Ēmime

Dėrguar mė 23 Maj 2009

Alvaro Siza Vieira Awards, Ēmimet dhe Recognitions. Continue Reading

Komente (0)

Filozofi, nga Vittorio Gregotti

nga Vittorio Gregotti

Dėrguar mė 12 Maj 2009

Kam patur pėrshtypjen se Alvaro Siza e arkitekturės sprang arkeologjik nga themelet pėr tė njohur atė vetėm-shenja tė padukshme me tė gjithė qė nuk e ka studiuar nė mėnyrė tė detajuar site nėpėrmjet vizatimeve me qėndrueshėm, u pėrqėndrua pėrqėndrimit. Continue Reading

Komente (0)

nga The New York Times

nga The New York Times

Dėrguar mė 10 Maj 2009

Ėshtė e pa gjasa qė tė portugalisht arkitekt Alvaro Siza ndonjėherė do tė gėzojnė famė e, thonė, njė Rem Koolhaas ose njė Frank Gehry ... Continue Reading

Komente (0)

1999 Siza Intervistė, Filozofi

1999 Intervistė me Siza

Dėrguar tė 06 Maj 2009

Nė shkollėn fillore, ne kemi mėsuar pėr tė nxjerrė nė njė mėnyrė shumė tė posaēme. Mbaj mend qė tė gjithė nxėnėsit, nė gjashtė vjeē apo mė shumė, mėsuan tė tėrheqė gjėra tė tilla si njė kuti e mbyllur, e pastaj njė kuti tė hapura. Continue Reading

Komente (0)

Filozofi, nga Hyatt Foundation

nga Hyatt Foundation

Dėrguar tė 05 Maj 2009

"Ēdo design," thotė Siza, "ėshtė njė pėrpjekje rigoroze nė kapjen e njė konkrete njė moment i pėrkohshėm nė tė gjithė imazhin e saj nuanca. Continue Reading

Komente (0)

Ēmime, citim nga Pritzker juri

Citat nga Pritzker juri

Dėrguar tė 04 Maj 2009

E arkitekturės e Alvaro Siza ėshtė njė gėzim tė senses dhe uplifts frymėn. Ēdo linjė kurbė dhe ėshtė vėnė me aftėsi dhe siguri. Continue Reading

Komente (0)

Filozofi, nga Kenneth Frampton

nga Kenneth Frampton

Dėrguar tė 03 Maj 2009

Kjo ishte, si arkitektin ėshtė dashur tė ketė thėnė, "njė karrige qė dukeshin si njė karrige". Ajo ishte nė fakt njė skemė tė thjeshtė e veshur me dru nga i cili kryeson janė bėrė qė nga kohra tė lashta. Continue Reading

Komente (0)

Jeta rinisi

Alvaro Siza Vieira rinisi

Dėrguar tė 02 Maj 2009

Alvaro Siza (lindur 1933) konsiderohet Portugali arkitekti mė i madh i jetesės dhe ndoshta mė e mirė se vendi ka prodhuar ndonjėherė. Continue Reading

Komente (0)

nga Pedro Vieira de Almeida

Mendime mbi Alvaro Siza Vieira

Dėrguar mė 29 prill 2009

Alvaro Siza Vieira ėshtė mė e madhe nė jetė arkitekti portugalisht-ndoshta tė mirėn e vendit ka prodhuar-veprat e tė cilit gjatė viteve kanė provuar tė jetė nė mesin e mė tė kuptueshėm dhe tė plotė e tė gjitha punėve arkitektonike kėtė shekull. Continue Reading

Komente (0)

Filozofi

Filozofi, Teoria dhe Praktika

Dėrguar mė 28 prill 2009

Puna e Alvaro Siza Vieira ėshtė njė shembull i njė paradigmatic reciprok pėr marrėdhėniet nė mes tė vendit dhe globale, ndoshta vendimtare pėr subjekt disiplina nė lidhje me prodhimin e hapėsirės qė nga vitet gjashtėdhjetė vonė. Continue Reading

Komente (0)

SEE MORE ARTIKUJ NĖ ARKIVI

Advertise Here
Advertise Here
 • KATEGORIVE

  • 1963 Boa Nova ēaj House (1)
  • 1964 galicianisht Muzeu i Artit (1)
  • 1977 Quinta da Malagueira (1)
  • 1994 Aveiro Biblioteka (1)
  • 1994 Casa Vieira de Castro (1)
  • 1995 Fakulteti i Arkitekturės (1)
  • 1996 Kisha e Marco de Canaveses (1)
  • 1996 Leēa Swimming Pools (1)
  • 1997 Serralves Muzeu (1)
  • 1998 arkitektonike Office (1)
  • 1998 Portugali pavijon (1)
  • 1999 Siza Interviste (1)
  • 2005 Armanda Passos House (1)
  • 2005 Galeria gjarpri (1)
  • 2005 Qendra Llobregat Sport (1)
  • 2006 Anyang pavijon (1)
  • 2008 Ibere Camargo Foundation (1)
  • Awards (2)
  • nga Kenneth Frampton (1)
  • nga Pedro Vieira de Almeida (1)
  • nga Hyatt Foundation (1)
  • nga The New York Times (1)
  • nga Vittorio Gregotti (1)
  • Citat nga Pritzker juri (1)
  • Jeta rinisi (1)
  • Filozofi (5)
  • Projekte (8)
  • Siza tij dhe Style (1)

Sponsored Links

Galeria

2429_elcroquis_alvaro_siza_140_003.jpg F3_004a.jpg F4_007.jpg 007(3437)-381_425x425.jpg Anyang_5_0.jpg 7894_l.jpg alcado_sul.jpg 1_2.JPG
 • Arkiva

  • Maj 2009 (24)
  • Prill 2009 (3)

Translator

English flagItalian flagKorean flagChinese (Simplified) flagChinese (Traditional) flagPortuguese flagGerman flagFrench flag
Spanish flagJapanese flagArabic flagRussian flagGreek flagDutch flagBulgarian flagCzech flag
Croat flagDanish flagFinnish flagHindi flagPolish flagRumanian flagSwedish flagNorwegian flag
Catalan flagFilipino flagHebrew flagIndonesian flagLatvian flagLithuanian flagSerbian flagSlovak flag
Slovenian flagUkrainian flagVietnamese flagAlbanian flagEstonian flagGalician flagMaltese flagThai flag
Turkish flagHungarian flag      
By N2H

RSS Siza News

 • RIBA Trust Ekspozitat nė portugalisht Arkitekturė banesės dhe romė - Dexigner maj 24, 2009
  DexignerRIBA Trust Ekspozitat nė portugalisht Arkitekturė dhe rome DwellingDexigner ... ekspozitė thekson gjerėsia e praktikė nė njė vend qė vazhdon tė sigurojė njė kuadėr pėr emocionuese arkitekturės bashkėkohore - veēanėrisht tė pėrshtatshme nė njė vit i cili ka parė Alvaro Siza si marrėsi i Mbretėrore medalje tė artė. ...
 • Cristiano Ronaldo spurns ēmimin nė Portugali - Xinhua Maj 22, 2009
 • Arkitektonike European Tour Nga Zhan Renoux nė shtator tė Draw ... - Eworldwire (press release) 12 Maj, 2009
 • Premio Principe das Astśrias para Norman Foster é "justķssimo ... - RTP Maj 20, 2009
 • Roca lanēa Casa de banho desenhada por Siza Vieira - RTP 5 maj, 2009
 • Phaidon reśne em livro os śltimos ańos dez da obra de Alvaro Siza - Pśblico.pt maj 15, 2009
 • LG 하우 시스, 건축 ˙ 인테리어 작가 전시 후원 - 이데 일리 maj 20, 2009
 • "Quatro ańos é pouco tempo" - Matosinhos Sot 27 Maj, 2009
 • Serralves / Aniversįrio: Si dez mais visitadas exposiēões bėjė Museu ... - Expresso Maj 27, 2009
 • UEFA inicia La Chelsea un contra el proceso disciplinario por su ... - La Voz de Galicia Maj 22, 2009